De Petit Beurre is een soort biscuitje, oorspronkelijk uit Frankrijk. Een ordinair biscuitje voor bij de thee zou je denken.. Maar wel een biscuitje met een bijzonder verhaal!
De koekfabriek van LU in Nantes
Het recept werd in 1886 bedacht door Louis Lefèvre-Utile, geïnspireerd door Engelse producten uit die tijd. De eerste letters van zijn achternaam “LU” vormen dan ook de naam van de koekjesfabriek van zijn ouders. Een ordinair biscuitje denken de meesten, maar er zit meer achter het ogenschijnlijk eenvoudige ontwerp….
Marketing of toeval?
Het is nooit bewezen of Louis deze symboliek ook daadwerkelijk voor ogen had bij het ontwerp van het koekje. Maar het zal wel heel toevallig zijn, lees maar:
De 4 uitstekende hoeken symboliseren de 4 seizoenen van het jaar (lente, zomer, herfst en winter).
De 52 rondjes (schulprandjes) aan de zijkanten staan voor de 52 weken van het jaar.
De lengte van 7 centimeter is een verwijzing naar de 7 dagen in een week.
De 24 puntjes in het midden (perforaties) verwijzen naar de 24 uur in een dag.
Het achterliggende idee van de Franse bakker dat je het hele jaar door, elke week en elk uur van de dag, kunt genieten van de koekjes.
Boterbiscuitje
Wat het verhaal ook is, Lu Petit beurre zijn knapperige koekjes met een milde botersmaak. Lekker bij de koffie of thee, maar ook te gebruiken in desserts en taarten. Omdat de koekjes heerlijk knapperig zijn en makkelijk vocht opnemen, zijn ze de perfecte basis voor taarten en koude desserts. Zoals deze heerlijke arretjescake of salame di cioccolato.
Je kunt de bekende LU Petit beurre boterbiscuits vinden bij de meeste Nederlandse supermarkten, zoals Albert Heijn en Jumbo.
Le Petit Ecolier ofwel Lu Scholiertje
Louis was sowieso zijn tijd ver vooruit op het gebied van marketing en design. Hij begreep als een van de eersten dat een product niet alleen lekker moest zijn, maar dat ook de verpakking en het imago het verschil maakten. Zo werkte hij regelmatig samen met de beroemdste art-nouveau-kunstenaars in (zoals Alphonse Mucha en Firmin Bouisset) om prachtige reclameposters en luxe blikken trommels te ontwerpen.
Voor de ‘Petit Écolier’ (Het Scholiertje) uit 1897 stond de zoon van Louis model!
Uitgelichtte foto en foto koekje in artikel: Ctruogngoc
Leuk dat je langs komt op mijn blog! Ik ben Anne-Marie (57). Hier deel ik mijn passie voor eten, koken, uit eten gaan, geschiedenis, reizen en alles wat het leven net wat leuker en sprankelend maakt.
Op mijn blog heb ik meer dan 100 afleveringen geschreven over de geschiedenis van beroemde recepten, producten of merken. Mooie verhalen die ik ook graag hier wil delen. Dus vanaf nu is iedere vrijdag ‘geschiedenisdag’. Met vandaag: de geschiedenis van de peche melba en de melba toast. Melba toast Als er maar liefst twee gerechten naar je zijn vernoemd, dan kun je wel zeggen dat je wereldberoemd was.Dat was Nellie Melba (1861-1931) dan ook. Deze Australische sopraan toerde jarenlang over de hele wereld. Nellie Melba was de artiestennaam van Helen Porter Mitchell. Haar naam leidde ze af van de stad Melbourne. Toen Nellie Melba in 1897 erg ziek was en zich aan een dieet moest houden, creëerde de Franse chef-kok Auguste Escoffier de Melba toast voor haar. Naar het schijnt omdat hij verliefd op haar was. En blijkbaar gaat ook de liefde van de vrouw door de maag, zelfs als je ziek bent! Melba toast is feitelijk een geroosterde snee brood die je zijdelings halveert en daarna nog een keer roostert. Een andere versie van het verhaal luidt dan ook dat diva Nellie herstellende was van een griepje en de door haar bestelde toast veel te dik vond. Ze bleef deze maar terugsturen naar de keuken totdat uiteindelijk de flinterdunne toast overbleef: Melba toast. Pêche Melba Pêche Melba is een klassiek dessert, gemaakt met vanille-roomijs, halve witte gepocheerde perziken, een saus van frambozen en poedersuiker en geschaafde amandelen.
Het was wederom de Franse topkok Auguste Escoffier die dit gerecht in 1892 creëerde voor Nellie Melba. Het werd geserveerd in het Hotel Savoy in London waar Escoffier destijds werkte. Het gerecht was het gevolg van een compromis: Nellie stond erop om tijdens het galadiner pêches flambée geserveerd te krijgen, Escoffier wilde persé ijs serveren. Als dank voor deze oplossing gaf Nellie Escoffier toestemming dit nieuwe gerecht naar haar te noemen.
#geschiedenis #culinairegeschiedenis #pechemelba #melbatoast
Hoewel ik aardig thuis ben in de Aziatische keuken, moet ik eerlijk bekennen dat ik met de keukens uit het Midden-Oosten nog te weinig bekend ben. Hoog tijd dus voor een kennismaking, dit keer bij @restaurantmezze Scheveningen: Libanees genieten aan zee!
We kozen voor het shared mezze menu special. Mezze zijn ideaal voor mensen zoals ik die nooit kunnen kiezen uit de uitgebreide menukaart! Vooraf kregen we een plank met zeven mezze: van moutabel (crème van gepofte aubergine en tahina) tot samboesek lahme (deegkussentjes gevuld met gehakt en walnoten). Alsof al die mezze al niet genoeg waren volgde erna een enorme plank met steak, kebab, lamshaasjes en kip, aangevuld met rijst, bulgur en gegrilde groente. Alles even smaakvol, met een heerlijke grill smaak.
Het dessert was zo bijzonder, ik heb zoiets nog nooit gegeten. Bakdash is een beroemde Syrische ijsspecialiteit. Het ijs staat vooral bekend om zijn elastische, taaie structuur. In combinatie met de live muziek was dit echt een avondje ‘vakantie in het midden-oosten’. Aanrader! Lees ook de uitgebreide review op mijn blog.
#uitgenodigd #mezzescheveningen #lebanesekitchen
Lekker bij de borrelplank, deze ingemaakte radijsjes met kardemom. En je maakt ze in een handomdraai met de @mizkan_official Japanse pickling liquid. Mizkan is al sinds 1804 het nummer 1 azijnmerk van Japan. Deze inmaak azijn is super lekker en handig om binnen 15 minuten al jouw favoriete groente in te maken. Radijsjes
Pickling liquid
kardemom peulen
komijn- of venkelzaadjes Maak de radijsjes schoon en snijd in dunne plakjes (bijvoorbeeld met een kaasschaaf). Doe in een weckpotje en giet er de pickling liquid over tot alles onder staat en voeg wat kardemom peulen en komijnzaadje toe. Laat een kwartiertje staan, schud even om en enjoy!
De radijsjes blijven ca. 2 dagen goed in de koelkast.
Mizkan koop je o.a. bij @albertheijn #gekregen #foodybox #inmaken #mizkan #picklingliquid
Nog op zoek naar een lekkere Halloween snack? Maak dan deze cucumber skulls salad. Spooky 👻 en lekker 💀
Snijd plakjes komkommer 🥒 en maak oogjes met een metalen rietje of spuitmondje. Snijd vier keer kort in en verwijder de hoekjes. Maak een dressing van:
1 theelepel @mizkan_official rice vinegar
1 theelepel sesamolie
2 theelepels sojasaus
1 theelepel curry bomb crispy chili olie @trouble.and.spice
Kneepje honing @imkerijdetraay Bestrooi met witte sesamzaadjes.
#halloween #halloweensnack #cucumber #skulls #foodybox
De truc voor het werken met gekleurd cakebeslag? Invriezen! Door het decor van de vorm te vullen met gekleurd beslag en dit even kort (15 minuten) in de vriezer te leggen kun je daarna met een gerust hart de rest van de cakevorm vullen en afbakken! Gebruik bij voorkeur voedingskleurstof op gelbasis. Die is super krachtig en verdunt je beslag niet teveel. Ik ben fan van de kleurstof van @funcakes . Handige tubetjes die super lang meegaan.
#zelfgekocht #cake #herfst #baktip #funcakesbyme
Mijn favoriete zondagmiddag? De perfecte combinatie van mijn twee favoriete hobby’s: een tentoonstelling bezoeken en lekker eten. In het vernieuwde Kunsthal café in @kunsthal kun je proeven van gerechten van het menu dat is samengesteld met de Rotterdamse chef Perry de Man. Wij kozen dit keer voor een lunch, met het heerlijke landbrood van Jordy’s bakery met forel rilette en de super verse Hollandse huzarensalade. De volgende keer gaan we voor een borrel, met een goed glas wijn en snacks als kaaskroketjes en olijven.
De schattige pinguïns, de tentoonstelling “When the wind blows” van Benedikte Bjerre is nog te zien tot 1 november.
#uitgenodigd #kunsthalcafé #kunsthal #rotterdamhotspot
In de herfst maak ik voor de lunch regelmatig mini plaattaartjes. Plakje bladerdeeg uit de vriezer, randje voorzichtig insnijden en beleggen met lekkere toppings als ricotta & oesterzwam, vijgen & blauwe kaas of pompoen & geitenkaas. Kwartiertje in de oven en je kunt smullen van een lekkere warme lunch. Ook ideaal om restjes uit je koelkast te verwerken. Welke lijkt jou het lekkerste?
De volledige recepten vind je natuurlijk op mijn site.
#plaattaart #lunch #herfstrecept #bladerdeeg
Voor mijn verjaardag kreeg ik via de nieuwbrief van @droetkerbakken_nl een code voor een gratis pak basismix biscuittaart. Wat een leuk en attent gebaar! Ik maakte er deze heerlijke biscuittaart met roomkaasfrosting en aardbeien mee. Het volledige recept vind je op mijn website (link in bio).
🥳
Hoewel het natuurlijke ordinaire marketing is ben ik wel gecharmeerd van de verjaardagsacties van bedrijven. Van de gratis tompouce van HEMA en de chocoladereep van Kruidvat tot een plantje van Intratuin. Weet jij nog een leuke verjaardagsactie?
#droetker #verjaardag #bicuittaart #bakken